Hortenziju sugas

Liellapu hortenzija (Hydrangea macrophylla).
Tās tiek dēvētas arī par franču hortenzijām. Šī ir šķirnēm visbagātākā hortenziju suga. Sugas nosaukums jau parāda, ka tām lapas ir lielas. Tās ir  platas un  robainas. Lapu krāsa variē no vidēji zaļām līdz tumši zaļām. Dažām šķirnēm tās var būt ādainas un spīdīgas. Krūmu 1-2 m augsti un plati. Ziedkopas vairogveida, baltas, rozā, zilas, violetas, sarkanas.  Latvijā liellapu hortenzijas galvenokārt tiek audzētas podos, kurus  pārziemina +3 - 5 0C, jo tās zied uz iepriekšējā gada dzinumiem, kas Latvijas ziemās nosalst un tādejādi neveidojas ziedpumpuri. Tāpēc bagātīgu ziedēšanu, kas raksturīga šīm hortenzijām, nevar sagaidīt.  

Atkarībā no sterilo un fertilo ziedu daudzuma un attiecībām liellapu hortenzijas tiek iedalītas  divās šķirņu grupās.
1. Šķirnes ar lieliem lodveida ziedkopām , sauktas arī par mopheads. Lielās ziedkopas sastāv no izteiksmīgiem steriliem ziediem. Fertilie ziedi paslēpti ziedkopas iekšpusē.
Šķirnes: ‘Bodensee’, ‘Red Charme’ u.c.

Liellapu hortenzija ‘Sibilla’
(mopheads veida ziedkopa)


2. Šķirnes ar plakanākām ziedkopām, sauktas arī par lacecaps. Šai ziedkopai pa ārpusi izvietoti lieli sterilie ziedi un vidū fertilie ziedi, kas ziedkopai piešķir vieglu izskatu, it kā veidojot mežģīnu sedziņu.  
Šķirnes: ‘Blue Billow’, ‘Tokyo Delight’, u.c 

Liellapu hortenzija ‘Blue Wave’
(lacecaps veida ziedkopa)Ārpus Latvijas robežām pazīstamas jaunākās liellapu hortenziju šķirnes, kas zied gan uz jaunajiem -  šī gada dzinumiem, gan uz iepriekšējā gada dzinumiem. Tās arī dēvē par remontantām – atkārtoti ziedošām hortenzijām. Līdz ar to šīs šķirnes zied ilgāk. 
Let's Dance  sērijas šķirnes: ‘Rhythmic Blue’, ‘Starlight’, ‘Diva’, ‘Rave’, ‘Blue Jungles’, ‘Big Easy’, ‘Moonlight’.
Endless Summer sērijas šķirnes: ‘Blushing Bride’, 
‘Twist-n-Shout’, ‘BloomStruck’,  ‘Summer Crush’ (pavisam jauna, pieejama 2019. gadā)

Liellapu hortenzija (remontantā) ‘Endless Summer’


Ozollapu hortenzija (Hydrangea quercifolia). Krūma augstums 1,5 – 2 m.  Jaunie dzinumi pūkaini, brūngani sarkani. Lapas lielas, dziļi daivainas, kas pēc formas atgādina sarkano ozolu. Pavasarī jaunās lapas pelēki zaļas, vasarā tumši zaļas, rudenī lapas krāsojas skaisti sarkanas. Virspusē kailas, apakšpusē pūkainas. Zied jūlijā. Ziedi sakārtoti garenās, koniskās skarās, daudz sterilo ziedu. Ziedkopu krāsa sākumā maigi zaļa, tad kļūst krēmbalta un beigās  rozīga.  Tās ir sausumizturīgākas nekā citas sugas. Latvijā reti audzēta, jo lielākās problēmas ar pārziemināšanu.  
Pazīstamākās šķirnes: ‘Sowflake’, ‘Snow Queen’. 

Ozolllapu hortenzija ‘Snow Queen’


Robainā hortenzija (Hydrangea serrata). Krūma augstums 1-1,5 m, mazākas kā liellapu hortenzijas.  Lapu malas bieži vien sarkanīgas, parasti zāģzobainas.  Ziedi zili, rozā.  Ziedkopas vairogveida,  salīdzinot ar liellapu hortenziju, ir krietni mazākas un plakanākas. Sterilie ziedi izvietoti gar ziedkopas malu, fertilie vidū. Labāka ziemcietība kā liellapu hortenzijai. Tomēr, lai tās krāšņi ziedētu, uz ziemu jāpiesedz. Latvijas dārzos vairāk audzē divas šķirnes: ‘Blue Bird’, ‘Precioza’, ‘Forgot Me Not’, ‘Hallasan’.

Robainā hortenzija ‘Blue Bird’


Skarainā hortenzija (Hydrangea paniculata). Viena no visvairāk stādītākajām hortenzijām mūsu dārzos. Šobrīd Latvijā pieejama plaša šķirņu izvēle ar krūmu augstumu no 0,4 m (‘Polestar’)- 3 m (‘Levana’).  Katru gadu notiek progress augu selekcijā un tiek piedāvātas pircējiem arvien jaunas šķirnes. Ziedi sakārtoti piramidālās, līdz pat 35 cm garās galotnes skarās. Lapas šauras, nedaudz matainas, tumši zaļas. Zied no jūlija līdz pirmajām rudens salnām.    Pārziemo bez piesegšanas, bet tām patiks, ja augsni ap saknēm nomulčēs.
Stādaudzētavas piedāvā daudz šķirņu: ‘Bobo’, ‘Bombshell’, ‘Great Star’, ‘Kyshu’, ‘Limelight’, ‘Phantom’, ‘Pink Diamond’, ‘Tardiva’, ‘’Vanille Fraise’, ‘Pastelgreen’, ‘Little Quick Fire’, u.c. 

Skarainā hortenzija ‘Little Lime’


Kokveida hortenzija (Hydrangea arborescens). Otra pazīstamākā hortenziju suga.  Lapas  lielas, gaiši zaļas (gaišākas kā skarainajai hortenzijai). Ziedi balti līdz zaļganbalti, rozā. Ziedkopa plati vairogveida. Pārziemo  bez piesegšanas. 
Latvijā pazīstamākās šķirnes: ‘Anabelle’, ‘Grandiflora’, ‘Hayes Starburst’, ‘Invincibelle Spirit’.

Kokveida hortenzija ‘Anabelle’


Aslapu hortenzija (Hydrangea aspera). Latvijas apstākļos dārzā var mēģināt audzēt aslapu hortenziju. Krūms izaug 2-2.5m augsts. Sugai raksturīgas lielas, plakanas, vairogveida ziedkopas. Ziedkopām reti sastopama krāsu intensitāte, kas nav saistīts ar pH līmeni augsnē.    Violeti zilie fertilie ziedi atrodas ziedkopas centrā, spilgti baltie, rozā vai purpura sterilie pa ziedkopas ārmalu. Lapas līdz 25 cm garas. Lapu malas robainas. 

Aslapu hortenzija ‘Anthony Bullivant’


Vītņhortenzijas (Hydrangea anomala ssp. Petiolaris). Vasarzaļas liānas, kas kāpelē ar piesūcekņiem gandrīz kā efejas līdz 10 m augstumam.   Lapas olveida, ar īsu smaili un smalki zāģzobainu malu. Zaļas līdz tumši zaļas, rudenī kļūst dzeltenas. Baltās ziedkopas sāk ziedēt jūnijā. Tās ir smaržīgas (īpaši vakaros). Sterilie ziedi izvietoti ziedkopai pa ārpusi, bet viducī  auglīgie - fertilie ziedi. Kopā tie veido līdz 20 cm plakanas vairogveida ziedkopas,  Ziedkopas paliek liānā līdz nākamajam pavasarim. 

Vīteņhortenzija