Flokšu audzēšana

Mūsu klimatiskajiem apstākļiem piemērotās flokšu sugas var sadalīt divās daļās:
    1. flokši saulainām vietām (skarainais, aslapu, maigais)
    2. flokši pusēnainām un ēnainām vietām (stīgojošais, izplestais, plankumainais).

Flokši saulainām vietām.
Aslapu floksis ir krāšņs, ātri augošs sedzējaugs akmendārziem, nogāzēm, dobju malām. Ideāli piemērots sausām saulainām vietām ar labi drenētu, neitrālu līdz viegli sārmainu augsni. Sausumizturīgs, viegli audzējams. Stirnas un brieži par tiem nav ieinteresēti, bet zaķi gan var apgrauzt. Piesaista tauriņus un ir   noderīgs augs tauriņu dārzam. Iecietīgs pret augstāku sāls koncentrāciju augsnē.  Ar laiku vecie stublāji kļūst koksnaini un mēdz zaudēt lapojumu, izveidojot ceram tukšu vidu. Tāpēc pēc ziedēšanas ir svarīgi  dzinumus apgriezt, lai veicinātu jaunu dzinumu augšanu. Apgriešana ir svarīgākais kopšanas darbs aslapu flokšiem. Lapojums ir dekoratīvs visos gadalaikos. Izcili sader ar tulpēm , narcisēm. Var izmantot kā sedzējaugu zem lielākiem krūmiem, piemēram, rozēm un hortenzijām.

Skarainā flokša bagātīgās, krāsainās, smaržīgās  ziedkopas labi iederas dažādu stilu dārzos. To pielietojums ir plašs, taču , lai baudītu flokšu krāšņumu pilnībā, tam ir jānodrošina optimāli augšanas apstākļi.
Flokši savā dzimtenē Ziemeļamerikā aug upju krastos, mitrās pļavās. To sakņu sistēma ir visai sekla un tuvu augsnes virskārtai. Līdz ar to viens no svarīgākajiem flokšu kopšanas  uzdevumiem, ir nodrošināt pietiekamu mitrumu augsnē. Nepietiekama mitruma gadījumā, no cera apakšas lapas sāks vīt un nobirst. Lai ilgāk uzturētu augsnē mitrumu, to var mulčēt. To ieteicams ir darīt uz ziemu, lai ceri neizsaltu. Mitrums ilgāk augsnē saglabāsies, ja tā būs bagāta ar organiskajām vielām. Tāpēc stādot, augsnes uzlabošanai ieteicams izmantot kompostu vai sadalījušos kūtsmēslus. Vispiemērotākā būs saulaina vai daļēji noēnota, skraja vieta, lai vēja plūsma var izskriet tiem cauri un nožāvēt rīta rasu no lapām. Ideālas ir labi iestrādātas, irdenas, ūdenscaurlaidīgas, smilšmāla augsnes ar vāji skābu līdz viegli sārmainu reakciju – pH 6-7.

Mēslošana.
Pirmo reizi flokšus mēslo pavasarī, kad tie mostas (atkarībā no laika apstākļiem), ar  slāpekļa un kālija saturošiem mēslojumu.
Otro reizi jūnija sākumā ar lēnas iedarbības komplekso mēslojumu (darbības ilgums 3-4 mēneši), kas vairāk satur kāliju.
Lai flokši ziedētu ilgāk, laicīgi jānolauž vai jāizgriež noziedējušās ziedkopas. Tas veicinās jaunu ziedkopu veidošanos lapu padusēs. Ir šķirnes, kurām jau veidojas padušu ziedkopas, kamēr zied vēl galvenās. Protams, otrās ziedkopas nebūs tik krāšņas un lielas, bet cers būs dekoratīvs vēl ilgi.

Kaitīgie organismi.
Flokšu miltrasa. Visizplatītākā slimība flokšiem ir miltrasa. Flokšu īstā miltrasa ir sēņu slimība, kas ietekmē lapas, stublājus un ziedkātus. Slimības pazīmes: balta pulverveida apsarme, kas parādās vispirms uz lapojuma. Sporas izplatās ar vēju un ātri vairojas mitros apstākļos kombinācijā ar siltām nakts temperatūrām. Ja ilgāku laiku ir silts un mitrs, baltās apsarmes punkti saplūst lielos plankumos un noklāj visu lapu un inficē arī stublājus un ziedkopas. Stipri inficētiem augiem no apakšas lapas sāk vīt un nobirst.
Lai flokši neslimotu ar miltrasu, svarīgi ir nodrošināt optimālus augšanas apstākļus un savlaicīgi jau veikt augu apstrādi ar sēra pulveri. To ir iespējams nopirkt dārzkopības veikalos un lielveikalos, kur ir dārzkopības nodaļas. Jāņem vērā, ka sēru saturošie preparāti ir iedarbīgi tikai tad, ja gaisa temperatūra lietošanas laikā ir vismaz +20 oC. Vēsā laikā šo preparātu efektivitāte ir zema, jo sēņu sporas nogalina izgarojumi no izkaisītā sēra. Ja pēc izkaisīšanas nolīst lietus, tad tā ir jāatkārto.
Īstās miltrasas attīstību un izplatīšanos var veicināt sabiezināti stādījumi un pārbagāts slāpekļa mēslojums, kālija un magnija trūkums augsnē.
Problēmas stīgojošais
Pulvera miltrasa var būt problēma, jo sākas vasaras mitrums. Pēc ziedēšanas stublāju griešana palīdz apkarot miltus un novērš sevis sēšanu. Zirnekļu ērces var būt arī problēmas, jo īpaši karstos un sausos apstākļos. Uzmanieties no trušiem.

Maigais floksis ir  diezgan neparasts. Tam dekoratīvi ir ne tikai  ziedi, bet arī lapojums, pie tam tas ir ziemzaļš.  Šķirnei ‘Variegata’ mazās zaļās lapas ir kā apšļakstītas ar krēmkrāsas lāsumiem. Smaržīgie ziedi skaisti paceļas virs lapojuma. Piemērots stādīšanai akmensdārzos, neliela auguma apmales stādījumiem, konteineros.   Patiks augt saulainā un daļēji noēnotā vietā.  Auga augstums 10-15 cm, stādīšanas attālums 20-30 cm. Lēni augošs.
Samērā viegli audzējams. Augsnes ziņā neizvēlīgs. Vislabāk patiks vidēja mitra, labi drenēta  augsne.

Flokši ēnainām vietām.
Stīgojošais floksis ir zemsedzes augs ar mūžzaļiem dzinumiem, kam patīk pusēna un ēna.  Izmantošanas iespējas ir plašas. Tie labi iederēsies meža dārzos, augu dabiskajos stādījumos, dobju robežu stādījumos ēnainās vietās. Var veidot interesantu kombināciju, stādot kopā ar pavasara sīpolpuķēm.  Floksis ar ziemzaļo lapojumu  būs kā pārklājs tām. Tā kā stīgojošais floksis zied maijā un jūnijā, tad pastādot zem tā agrās sīpolpuķes var panākt, ka tas zied divreiz.
Labi iederēsies stādījumos kopā ar skujeņiem, rododendriem, papardēm, hostām, bergēnijām, tiarellām, heihērām un citiem ēnu mīlošiem augiem.  


Stīgojošais floksis kompozīcijā ar sirdslapu tiarellu

Labāk patiks augt skābās, organiskām vielām bagātās, labi drenētās augsnēs, kur tiek uzturēts vienmērīgs mitrums.
Samērā viegli audzējams. Izplatās ātri un noklāj lielas teritorijas.
Izplestais floksis ir zemsedzes augs ar vasarzaļām un ziemzaļām lapām. Piemērots akmensdārziem, dobju apmaļu stādījumiem, savvaļas stādījumiem un tāpat kā stīgojošais floksis, stādījumos kopā ar pavasara sīpolpuķēm.
Vislabāk patiks augt ēnainās un daļēji ēnainās vietās ar vidēji mitru, labi drenētu, organiskām vielām bagātu, vāji skābu līdz neitrālu augsni.   Flokši būs pateicīgi par mulču, jo tā vasarā palīdz saglabāt mitrumu augsnē un  noturēt saknes vēsumā.
Plankumainais floksis tiek dēvēts arī par pļavas floksi. Nodrošinot augšanai nepieciešamos apstākļus, to var uzskatīt par viegli audzējamu. Patiks augt  auglīgās, vidēji mitrās, saulē pusēnā. Nepieciešama laba gaisa cirkulācija, lai nesaslimtu ar miltrasu. Sausā laikā jālaista.

Augi novērtē vasaras mulču, kas palīdz saglabāt sakņu zonas atdzist. Lai paildzinātu ziedēšanas periodu, noņemiet izbalējis ziedu panītes. Ja augi netiks nogalināti, tie paši sēklas optimālos augšanas apstākļos. Var lēnām laika gaitā izplatīties gan ar slaidiem sakneņiem, gan paši sējot, veidojot lielas kolonijas.
Pļavu fokss ir lielisks vasaras ziedošs augs daudzgadīgajai robežai, vasaras dārzam, savvaļas ziedu pļavai vai vietējam augu dārzam.